Sık Sorulan Sorular

EasyFishoil ürünleri ile ilgili en çok merak edilenleri derledik.

Omega-3 yağ asitleri (EPA, DHA, ALA), vücut için gerekli olan ancak vücut tarafından sentezlenemeyen esansiyel (temel) yağ asitleridir. Besinlerle, besinlere ilave olarak balık yağı gibi takviye edici gıdalarla alınması önerilebilmektedir.

Üç ana omega-3 yağ asidi, alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asittir (DHA). ALA esas olarak keten tohumu, soya fasulyesi ve kanola yağı gibi bitki yağlarında bulunur. Omega-3 yağ asitlerinin en önemlileri olan EPA ve DHA, balıklarda bol miktarda bulunur. İlk olarak deniz algleri tarafından sentezlenir, sonra da plankton ve diğer küçük deniz hayvanları tarafından tüketilerek onların bünyesine yerleşirler.*

*Kaya Y., Duyar H.A., Erdem M.E., Balık Yağ Asitlerinin İnsan Sağlığı İçin Önemi, E.U. Su Ürünleri Dergisi, 2004 Cilt 21, Sayı 3-4: 365– 370.

Omega 3 yağ asitlerinin zengin kaynağıdır.

Omega-3 açısından zengin besinler uskumru, ton balığı, ringa balığı, hamsi, istavrit gibi yağlı balıklardır.

ConCordix teknolojisi ile üretilen EasyFishoil çiğnenebilir jel formları uzun zincirli çoklu-doymamış yağ asitleri EPA (eikosapentaeonik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) içerirler.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), 2 ila 18 yaş arası sağlıklı çocuklara günde 250 mg DHA+EPA alımını önermektedir.* Yüksek dozlarda alınan Omega 3’leri ancak belli rahatsızlık çerçevesinde hekim önerisi ile kullanmak daha doğru olacaktır. EasyFishoil, içeriğindeki DHA+EPA miktarı ile EFSA tarafından önerilen günlük dozu sağlamaktadır.

 

*EFSA (European Food Safety Authority). Scientific Opinion on Dietary Reference Values for fats, including saturated fatty acids, polyunsaturated fatty acids, monounsaturated fatty acids, trans fatty acids, and cholesterol (EFSA Journal 2010; 8(3):1461)

Vücudumuzda DHA, yapısal, EPA ise fonksiyonel özellikleri destekler. EPA ve DHA, kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Bunun yanı sıra DHA, normal beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.* 


*Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’ne göre. EPA ve DHA için beyan edilen faydalı etkinin sağlanması için 250 mg EPA ve DHA, DHA için beyan edilen faydalı etkinin sağlanması için 250 mg DHA alınması gerekir. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlık için önemlidir.

Genel inanışın tersine balık yağı kilo aldırmaz.

Günümüzde çevre koruma ve sürdürülebilirlik en önemli konu başlıkları arasındadır. Çevre bilincine sahip, sürdürülebilir ham madde eldesiyle ilgili sorumluluk alan firmalar çevreyi koruyan ve ekolojik dengeyi bozmayan çeşitli projelerin içinde yer almaktadır. Denizden elde edilen ham maddelerin uygun ve sürdürülebilir şekilde denizdeki ekosistemi bozmadan kullanılması için de sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri alanında uluslararası sertifika veren bağımsız sivil toplum kuruluşu “Friend of The Sea (Deniz Dostu)” çalışmaktadır.

Friend of The Sea sertifikasına sahip olan firmalar, ürünlerini elde ederken doğal yaşamı ve dengeyi bozmamayı da taahhüt etmiş olurlar. EasyFishoil’in üretiminde kullanılan balık hammaddesi Friend of The Sea sertifikasına sahiptir.

EasyFishoil ürünleri, Friends of The Sea (Deniz Dostu) sertifikasıyla çevre ile deniz yaşamının korunmasına ve deniz ürünlerinin sürdürülebilirliğine de destek olur.

Hava, sıcaklık, ışık ve nem gibi faktörler Omega-3 yağ asitlerinin oksidasyonuna neden olan faktörlerdir.*

* GOED Best Practice Guidelines: Oxidation Control – Edition: September 12, 2017

Belirli önlemlerin alınmasıyla Omega-3 ürünlerinin oksidasyon kontrolü sağlanabilmektedir:*

  • Işıktan koruma: Opak şişeler veya koyu renkli yumuşak jeller ışığı engeller.*
  • Havaya Maruz Kalmayı Sınırlama: Omega-3 ürünlerinin havaya maruz kalmasını önlemek için blister ambalajlar çok uygundur.*
  • Serin yerde muhafaza etme: Omega 3 takviyelerinin doğrudan güneş ışığından uzak, serin bir yerde saklanması gerekir. Dondurucuda saklanması uygun değildir.*
  • Antioksidanlar: Oksidasyon oranını düşürmek için Omega-3 ürünlerinin stabilizasyonunda kullanılırlar. Antioksidanların kullanımı, uygun paketleme gibi alınan diğer önlemlerle birlikte Omega-3 ürününün raf ömrü boyunca stabil olup olmadığını belirler.**

*Consumer Infographic on Omega-3 Supplement Care, GOED, AlwaysOmega3s

**GOED Best Practice Guidelines: Oxidation Control – Edition: September 12, 2017

GOED, balık yağı üretimi yapan firmalar için üretim ve yüksek kalite kontrol ve standartlarını geliştiren global resmi kuruluştur. GOED üyesi olan üreticiler, kalite standartları ve iyi üretim uygulamalarına uygun ürünler sunarlar.


GOED’in Proud Member (Onur Üyesi) logosunun kullanılması, logoyu kullanan şirketin etik iş davranışı ve kaliteli omega-3 ürünleri üretmeyi hedeflediğini gösterir. EasyVit, GOED Proud Member logosunu ambalajında kullanmaya yetki verilen bir firmadır. GOED’in, kendi logosunu ambalajında kullanması için yetki verdiği üreticilerin listesi için tıklayınız. 

IFOS, Omega 3 içerikli ürünleri dünyadaki en yüksek kalite, güvenlik ve saflık standartlarına göre tarafsızca test eden Kanada’da kurulmuş bağımsız bir programdır. Omega-3 ürünlerini saflık, stabilite, içerik ve ağır metaller olmak üzere 4 kategoride değerlendirmektedir. Bu kategorilerden stabilite, TOTOX denilen “total oksidasyon” değeri ile ifade edilir ve bu değerin 19,5’un altında olması beklenir.

IFOS tarafından testleri yapılan tüm ürünlerin analiz raporlarını incelemek mümkün. Bunun için  buraya tıklayıp incelemek istediğiniz ürünün firmasını seçtikten sonra listelenen ürünler arasından aradığınız markayı seçip lot (parti) numaralarına göre eklenen tüm raporlarını inceleyebilirsiniz. Üretilen her partisini düzenli olarak analiz ettiren EasyFishoil çocuk balık yağlarının raporlarını incelemek için tıklayınız. 

ConCordix® teknolojisi, vitamin, mineral, balık yağı gibi etken maddelerin vücutta kullanımına yönelik geliştirilen bir teknolojidir. Norwegian University of Science and Technology (NTNU) ile yapılan ortak Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilmiştir. Yağ asitleri, su ve yağda çözünen vitamin ve mineralleri emülsiyon formatında birleştiren patentli bir yöntemdir.

ConCordix teknolojisi ile üretilen EasyFishoil çiğnenebilir jel form balık yağları oksijene, neme ve ışığa karşı koruyucu bir bariyer oluşturan Alu-Alu blisterler içinde ayrı ayrı ambalajlanmış durumdadır.

ConCordix teknolojisi ile üretilen EasyFishoil çiğnenebilir jel formlarının önemli bir özelliği alüminyum blister teknolojisidir.
EasyFishoil ürünleri hava, ışık ve nem geçirmeyen Alu-Alu blisterler içinde ayrı ayrı ambalajlanmıştır. Özel olarak tasarlanmış bu ambalaj ürünün oksijen ile temasını engeller.

Çiğnenebilir jel formlar,
• Üretim sırasında alüminyum blister tabakasındaki boşluklara doğrudan sıvı halde uygulanıp folyo ile kapatılır.
• Folyo, ürün içeriğinin çevreden etkilenmesini önler.

Bir çiğnenebilir jel form tüketilirken, blister ambalajda kalan diğer dozlar hava ile temas etmez. Her çiğnenebilir jel form, ilk günkü etkisini korur, tadı ve kokusu bozulmayarak hijyenik ve taze kalır.

25°C’nin altında depolandıklarında Concordix teknolojisi ile üretilen EasyFishoil ürünlerinin iki yıl raf ömrü bulunmaktadır.

Hayır, ConCordix teknolojisi ile üretilen EasyFishoil ürünleri şeker içermez; ksilitol, sorbitol ve sukraloz gibi düşük glisemik endekse sahip tatlandırıcılar kullanılarak üretilirler.


Ksilitol: Böğürtlen, muz, fıstık, karnabahar, erik, yeşil salata, çilek, yulaf ve mantar gibi sebze ve meyvelerde bulunan ksilitol, insan metabolizmasında glukoz yıkımının doğal bir ara ürünüdür.¹ ² 


Sorbitol: Armut, şeftali, kayısı gibi meyvelerin yanı sıra hurma, kuru erik ve kuru üzüm gibi kuru meyveler ve bazı sebzelerde doğal olarak bulunan sorbitol ise ilaç ve gıda endüstrisi ile ağız bakım ürünlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. ² ³ FDA tarafından önerilen günlük maksimum alım düzeyi 50 g2 olarak belirlenen sorbitolün tek bir EasyFishoil çiğnenebilir jel form içerisindeki miktarı sadece 0,15 g’dır.


Sukraloz: FDA tarafından 1999 yılında genel amaçlı tatlandırıcı olarak onaylanan sukralozun kalori değeri ve glisemik indeksi sıfırdır. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları, sukralozun toksik veya karsinojenik (kanser yapıcı) etkisi bulunmadığı yönündedir. Karbonhidrat metabolizmasını etkilememesi nedeniyle diabetli kişiler için uygun olduğu belirtilmektedir. ³

1. Tatlandırıcılar ve Metabolizma Hastalıklarıyla İlişkisi, Kızılaslan N., Türk Tarım-Gıda Bilim ve Teknoloji Dergisi, 5(2): 191-198,2017
2. Sugar alcohols – their role in the modern World of sweeteners – a review, Eur Food Res Technol 2015, 241:1-14
3. Tatlandırıcılar, İşgören A., Sungur S., Lectio Scientific Journal of Health and Natural Sciences July 2019, Volume 3, Issue 1,19-32

Hayır, ConCordix teknolojisinin benzersiz özelliklerinden biri de herhangi bir koruyucu maddeye ihtiyaç duyulmamasıdır.

Hayır, Concordix teknolojisi ile üretilen EasyFishoil ürünleri domuz yağı ve katkıları içermemektedir, helal sertifikası mevcuttur.

ConCordix teknolojisi ile üretilen Easyvit ürünleri, vücut sıcaklığında çözünecek şekilde geliştirilmişlerdir ve oda sıcaklığında veya altında muhafaza edilmeleri gerekir. Tavsiye edilen saklama sıcaklığı 5-25°’dir. Genellikle, stabilite açısından, oksitlenebilen ürünlerin daha düşük sıcaklıklarda muhafaza edilmeleri daima daha iyidir. Bu nedenle, ConCordix teknolojisi ile üretilen Easyvit ürününüzü oda sıcaklığından ziyade buzdolabında daha uygun şekilde muhafaza edebilirsiniz.

ConCordix teknolojisi ile üretilen EasyFishoil ürünleri, 25°C’yi aşan sıcaklıklarda saklanmamalıdır. Daha yüksek sıcaklıklara maruz kalırlarsa eriyerek sıvılaşabilirler. Ürün kutusunu birkaç saat buzdolabında bekleterek ürünün tekrar jelleşmelerini sağlayabilirsiniz. Ürün daha yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa duyusal özellikler (tat, koku) etkilenebilir ve alüminyum blistere yapışma riski de artabilir.

Bir çiğnenebilir jel formu, başparmağınızın tırnağıyla kapak folyosunu hafifçe delip jel formu işaret parmağınızla iterek blister ambalajından çıkarabilirsiniz.

norway-flag-png-xl

Norveç ürünüdür.